Piwo na włosy

Autor: Hair Medica
Utworzono: 30 czerwca 2015

Piwo na wlosy Piwo coraz częściej znajduje zastosowanie w domowej kosmetyce i pielęgnacji włosów. Podstawowe składniki piwa to woda, słód, drożdże i chmiel. Słód jest bogaty w cukry, peptydy, witaminy z grupy B, jest również źródłem sodu, potasu, wapnia oraz fosforu. Chmiel zawiera olejki chmielowe, garbniki, substancje goryczkowe, białka, flawonoidy i związki mineralne. Drożdże zawierają bardzo dużo witamin z grupy B, składników mineralnych (np. selen, chrom, cynk, kobalt, fosfor, mangan, molibden, magnez, żelazo, potas, sód, jod, miedź) oraz aminokwasów.
Zawarte w piwie białka i aminokwasy pochodzące z drożdży odbudują strukturę włosa, wygładzą jego powierzchnię, dzięki czemu włosy stają się gładsze i lepiej odbijają światło, co nadaje im połysk i jedwabistość. Wypełnienie ubytków włosów sprawi, że będą mocniejsze i bardziej odporne na działanie czynników zewnętrznych.

Właściwości chmielu

Związki zawarte w chmielu wykazują działanie ściągające, regulujące pracę gruczołów łojowych, dzięki czemu włosy będą się mniej przetłuszczać. Dodatkowo związki goryczkowe chmielu wykazują działanie bakteriobójcze, dlatego piwo sprawdzi się również przy skórze skłonnej do łupieżu. Witaminy i składniki mineralne, odżywiają włos, poprawiają krążenie w skórze głowy uzupełniają niedobory.

Oprócz bogatego składu chemicznego piwa, ważny jest również jego odczyn. Wartość pH piwa waha się w granicy 4,5-5 czyli jest idealne dla naszej skóry. Ph skóry wynosi ok 4,5- 5,5, dodatkowo taki odczyn zapobiega mnożeniu się bakterii oraz domyka łuski włosa. Niskie pH piwa i zawartość białek ułatwią oczyszczenie skóry i włosów z łoju i brudu.

Minusem stosowania piwa na włosy jest zawarty w nim alkohol. Podczas przyrządzania takiej mikstury część alkoholu na pewno odparuje, natomiast czyste piwo może zbyt wysuszyć skórę głowy i włosy.

Płukanka, szampon i odżywka na włosy

Poniżej przedstawiamy przykładowe receptury odżywek, szamponów i płukanek do włosów.

Płukanka: piwo 60 ml, woda 60 ml, dwie łyżki octu jabłkowego. Wszystkie składniki połączyć ze sobą w temperaturze pokojowej. Polewać i moczyć włosy kilka minut następnie spłukać i umyć szamponem. Możesz również spróbować nie rozcieńczać piwa w wodzie i po osuszeniu nie zmywać go z włosów. Lub zastosować jako ostatnie płukanie po myciu głowy.

Szampon: pół szklanki szamponu, pół szklanki piwa. W małym rondelku podgrzej piwo aż do momentu wrzenia (ilość piwa trochę się zmniejszy) Ostudź piwo i połącz z szamponem energicznie mieszając. resztę otrzymanego szamponu schowaj w lodówce.

Odżywka: szklanka piwa, łyżeczka oleju do włosów (kokosowego, jojoba, sezamowego). Połączyć produkty, nałożyć na włosy, przykryć ręcznikiem na 10 minut. Spłukać ciepłą wodą.

Brak komentarzy do wpisu