Prawidłowe mycie włosów i skóry głowy

Autor: Hair Medica
Utworzono: 04 lutego 2019

Mycie włosów z pozoru wydaje się być proste, warto jednak wiedzieć, ze odpowiedni sposób mycia oraz dobór kosmetyków myjących, jest kluczowe aby zachować piękne i zadbane włosy oraz zdrową skórę głowy. Prawidłowe oczyszczanie skóry głowy i włosów jest podstawą w ich pielęgnacji. Podstawowym aspektem jest częstotliwość mycia.

Jak często myć włosy ? To pytanie zadaje sobie wiele osób, istnieje wiele założeń i mitów w odpowiedzi na to pytanie. Faktem jest, że częstotliwość mycia włosów należy dopasować do indywidualnych potrzeb i stanu skóry głowy. Myjmy włosy wtedy, kiedy czujemy, że skóra głowy jest nieświeża i pokrywa odczuwalną warstwą łoju. Zbyt częste mycie może doprowadzić do podrażnienia i przesuszenia skóry głowy oraz do puszenia włosów. Kolejnym ważnym aspektem jest konieczność dwukrotnego mycia głowy aby dokładnie usunąć zabrudzenia i łój, który zgromadził od poprzedniego mycia. Teoria zwiększania przetłuszczania włosów na skutek codziennego mycia głowy potwierdza się w przypadku stosowania szamponów o dużej zawartości SLS i SLES, które mogą wypłukiwać ochronna warstwę lipidową powodując wzmożone wydzielanie łoju. Dlatego osoby z przetłuszczająca się skórą głowy powinny stosować szampony oparte na działaniu substancji pochodzenia naturalnego np. wyciągów z drzewa herbacianego. Z kolei przetrzymywanie przetłuszczonej skóry głowy, może spowodować, stany zapalne skóry głowy, osłabienie cebulek włosów co w konsekwencji powoduje ich wypadanie.

Kiedy najlepiej myć włosy, rano czy wieczorem? Wieczorne mycie włosów jest wygodne jednak należy pamiętać aby włosy przed snem wysuszyć ponieważ mokre włosy są bardziej narażone na uszkodzenia mechaniczne w wyniku np. w trakcie ocierania o pościel. Mycie włosów rano jest korzystne, gdy stosujemy olejowanie włosów na noc. Możemy je rano oczyścić z resztek olejków i cieszyć się świeżymi włosami przez cały dzień. Jaka temperatura jest najlepsza podczas oczyszczania włosów? Należy płukać włosy letnią wodą, skrajnie zimna lub ciepła woda może powodować przesuszenie włosów lub nadmierne przetłuszczanie skóry głowy. Pamietajmy o rozczesaniu włosów przed ich umyciem, zniweluje to platanie włosów oraz zapewni lepsze ich oczyszczenie. Dobór odpowiedniego szamponu jak i odżywki lub maski jest kluczowe w pielęgnacji włosów. Zwracajmy uwagę na skład i przeznaczenie preparatów pielęgnacyjnych. Po umyciu włosów należy delikatnie odcisnąć nadmiar wody zawinąć je w czystą najlepiej bawełnianą tkaninę. Podczas suszenia włosów adekwatnie do temperatury wody podczas mycia, wybieramy nawiew o średniej temperaturze pod koniec suszenia zaleca się obniżenie temperatury do chłodnej w celu zamknięcia łusek włosa to zapobiegnie ich puszeniu i elektryzowaniu.

Brak komentarzy do wpisu