Skrzyp polny na włosy

Autor: Hair Medica
Utworzono: 30 czerwca 2015

horsetail-123013_1920Dlaczego skrzyp jest dobry na włosy?

Głównie dzięki zawartości krzemionki, która jest odpowiedzialna za właściwości lecznicze tego zioła. Krzem wspomaga wzrost włosów, dzięki niemu są mocne, błyszczące, szybciej rosną i mniej wypadają. Związki czynne zawarte w skrzypie poprawiają krążenie krwi, lepszy przepływ krwi prowadzi do poprawy stanu zdrowia w mieszkach włosowych. Krążenie krwi zwiększa się zarówno na skórze głowy jak i w poszczególnych mieszkach włosowych. Wynikiem końcowym jest zapobieganie dalszej utracie włosów i pobudzenie wzrostu włosów. Skrzyp, ponieważ znany jest także pod względem jego zdolności do zwiększania wydalania moczu, działa jako środek wspomagający oczyszczanie organizmu i środek detoksykujący.

Właściwości skrzypu polnego

Prócz krzemu ziele zawiera również znaczne ilości selenu i cysteiny, które są znane z zapobiegania utraty włosów i przyspieszania odrostu włosów. Oba te czynniki przyczyniają się do wzrostu komórek w mieszkach włosowych, poprawy ich zdrowia i zapobieganiu powstawania wolnych rodników uszkadzających te komórki.

Kolejnymi ważnymi związkami w skrzypie są flawonoidy. Flawonoidy i saponiny,  mają działanie zapobiegające wypadaniu włosów oraz wpływają w znacznej mierze na ich wzrost. Głównie poprzez zwiększanie ukrwienia, wzmocnienie ścian naczyń krwionośnych. Uważa się , przyspieszają rozmnażanie się nowych komórek włosa i wydłużają fazę wzrostową włosa. Wzmacniają włosy i odpowiadają za prawidłową budowę, zwiększając tym samym elastyczność i odporność włosów na uszkodzenia. Wykazują działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne, dlatego ziele skrzypu sprawdzi się w łagodzeniu objawów swędzenia i pieczenia skóry głowy.

Pozostałe składniki mają działanie wspomagające, np garbniki działają ściągająco, przeciwzapalnie, bakteriobójczo i uszczelniają naczynia kapilarne, dzięki czemu będą wspomagać działanie przeciwłupieżowe.

Skrzyp polny można stosować postaci dostępnych na rynku suplementów i herbat, można również suszyć ziele skrzypu i pić napar z ziela. Dobrym pomysłem są również szampony naturalne zawierające skrzyp oraz płukanki.

Należy pamiętać, że stosując skrzyp przez długi okres czasu może dojść do niedoboru witaminy B1, ponieważ ziele hamuje wchłanianie tej witaminy. Podobnie skrzyp może spowodować spadek poziomu potasu we krwi, oraz przez działanie moczopędne może doprowadzić do odwodnienia, w przypadku równoczesnego stosowania leków o działaniu diuretycznym.

Brak komentarzy do wpisu