Suchy szampon.

Utworzono: 03 czerwca 2016

Suchy szampon to kosmetyk, który nie oczyszcza włosów. Jego zadaniem jest odświeżenie skóry głowy poprzez absorpcję sebum. Działa jak bibułka matująca używana na twarz, wchłania tłuszcz. Jego zaletą jest to, że odświeżenie fryzury zajmuje nam nie dłużej niż 3 minuty, wystarczy spryskać włosy u nasady w paru miejscach i po chwili wyczesać nadmiar kosmetyku. Suchy szampon w zasadzie nie oczyszcza włosów i nigdy nie będzie oczyszczać, ponieważ zwyczajnie nie myje włosów i nie został do tego celu stworzony. Ten produkt jedynie przedłuża świeżość włosów i to nie na długo – zazwyczaj jest to parę dodatkowych godzin do całego jednego dnia. Substancją absorbującą sebum jest przeważnie skrobia ryżowa. Suche szampony zawierają również alkohol, który podobnie jak lakier czy pianka do włosów, dyscyplinuje je, ale też stosowany w nadmiarze, może je wysuszać. Tłuszcz, brud i zanieczyszczenia gromadzą się w sposób naturalny każdego dnia. Mycie głowy usuwa nadmiar tych substancji, sprawiając jednocześnie, że skóra oddycha swobodnie, a mieszek włosowy jest oczyszczony. Jednak suche szampony nie usuwają zanieczyszczeń. Stosując taki kosmetyk, maskujemy to, co nagromadziło się w namiarze. Nagromadzony kurz, brud i sebum sprawia, że mieszek włosowy czopuje się, co w efekcie może prowadzić do przewlekłego łojotoku, a co za tym idzie, nadmiernego wypadania włosów. Drugą kwestią jest usuwanie naturalnego płaszcza hydrolipidowego, który chroni skórę. Wchłanianie sebum ze skóry sprawia, że pozbawiamy jej płaszcza ochronnego i wysuszamy. Stwarza to doskonałe warunki do rozwoju bakterii i namnażania grzybów, które mogą powodować stany zapalne na skórze głowy, a nawet zwiększone wypadanie włosów. Jak wiemy, stan łodygi  zależy od stanu korzenia, tak jak w przypadku roślin – nie wystarczy spryskać rośliny wodą z zewnątrz, aby rosła zdrowa i piękna. Tak samo jest z włosami – nie będziemy mieli pięknych włosów, jeśli nie zadbamy o zdrowie naszej skóry głowy  oraz cebulek. Szampony w sprayu nie przyczyniają się do poprawy stanu naszej skóry. Stosując je regularnie, regularnie zaburzamy mikroflorę skóry głowy oraz gromadzimy zanieczyszczenia. Czy oznacza to, że nie powinniśmy używać tego rodzaju kosmetyków w ogóle? Nie. Ale pamiętajmy o zachowaniu rozsądku i umiaru. Oto kilka wskazówek, które nam w tym pomogą.

Zasady używania suchego szamponu:

  1. Nigdy nie używaj suchego szamponu na mokre włosy.  Zawsze pryskaj u nasady włosy suche, nieświeże.

  2. Zachowaj odległość. Spryskuj włosy w odległości ok. 30 cm od głowy. W przeciwnym razie na włosach zostaną białe ślady lub użyjesz za dużo kosmetyku.

  3. Po zastosowaniu szamponu wyczesz włosy palcami lub grzebieniem.

  4. Zawsze tego samego dnia lub maksymalnie następnego dnia po użyciu szamponu w sprayu, umyj włosy normalnym szamponem.

  5. Staraj się stosować kosmetyk od święta – o wiele lepiej jest umyć głowę zwyczajnym szamponem niż użyć chemicznego środka maskującego sebum.

  6. Jeśli po zastosowaniu suchego szamponu obserwujesz świąd skóry lub zwiększone wypadanie włosów – nie używaj kosmetyku po raz drugi.

 

Brak komentarzy do wpisu