Szałwia lekarska.

Utworzono: 18 lipca 2016

  Szałwia lekarska (Salvia officinalis).Surowcem wykorzystywanym w przemyśle kosmetycznym są liście. Szałwia charakteryzuje się właściwościami dezynfekującymi, przeciwpotnymi i przeciwzapalnymi, ma zdolność hamowania wzrostu drobnoustrojów patogennych. W jej składzie chemicznym przeważają olejki eteryczne bogate w terpeny (cyneol, tujon, kamforę, borneol, kumulen, kariofilen). Ponadto szałwia zawiera garbniki katechinowe, kwasy fenolowe, kwasy triterpenowe, sole mineralne, fitosterole, witaminy B i C oraz flawonoidy. Skład chemiczny i właściwości sprawiły, że szałwia bardzo często wykorzystywana jest w preparatach do włosów. Szałwia działa odświeżająco oraz odkażająco na skórę głowy i zapobiega podrażnieniom. Ma działanie przeciwłojotokowe i przeciwłupieżowe, dlatego często znajdziemy ja w szamponach przeznaczonych do takich problemów. Szałwia jest również świetnym sposobem na przyciemnienie włosów lub pogłębienie koloru, ponadto doda włosom blasku i wygładzi je.

Jak wykorzystać szałwię w domu?

Możesz dodać kilka kropli olejku z szałwii do szamponu, którego używasz na co dzień, wzmocni działanie przeciwłojotokowe i przeciwdrobnoustrojowe. Możesz wykonać płukankę do skóry głowy i włosów. Wykonanie jest bardzo proste, wystarczy zalać zielę lub dwie torebki herbaty z szałwii gorącą wodą, odstawić na 2 godziny następnie wmasować w skórę głowy i przepłukać nią włosy. Nie należy spłukiwać już włosów wodą.

   Szałwia lekarska to wspaniały, naturalny środek leczniczy przy wszelkiego rodzaju swędzeniach, spowodowanych na przykładalergiczną reakcją na nieznaną substancję, z powodu nadmiernej nerwowości, łuszczycy lub egzemy lub jakiegokolwiek kontaktu z trującymi roślinami takimi, jak trujący bluszcz czy sumak. Szałwia lekarska to dobry sposób na siwiejące włosy, a i dużo bezpieczniejszy ponieważ nie zawiera środków chemicznych, tylko same naturalne składniki. W dużej ceramicznej misie wymieszać 2 czubate łyżki suszonej szałwii z taką samą ilością czarnej herbaty lub herbaty „orange pekoe”. Następnie połowę misy wypełnić wrząca wodą. Zakryć talerzem lub folią aluminiową i wstawić do średnio nagrzanego piekarnika (190°C) na około kilka godzin. Następnie misę wyjąć z piekarnika, pozostawić do ostudzenia, zawartość dobrze wymieszać i przecedzić. Potem bierzemy niewielką ilość przygotowanego naparu i wcieramy go w skórę głowy. Dosyć wcześnie zauważymy, że siwizna zacznie znikać, ponieważ włosy będą stawały się ciemniejszego koloru. Po intensywnym wcieraniu naparu z szałwii lekarskiej, powinien on być następnie używany umiarkowanie, tzn. raz lub dwa razy tygodniowo. Wiele osób, które spróbowało tej kuracji sądzi, że zauważyło nawet niewielki wzrost włosów w miejscach, które były łyse lub co najmniej są w stanie stwierdzić, że napar ten poprawił wygląd ogólny włosów. 

Brak komentarzy do wpisu