Szczotka czy grzebień dla twoich włosów?

Autor: Hair Medica
Utworzono: 22 czerwca 2015

 Szczotka i grzebień do włosów to podstawowe narzędzia stosowane do pielęgnacji domowej skóry głowy i włosów. Dobrze dobrana szczotka sprawi, że nasza czupryna pięknie się prezentuje. Włosy błyszczą, są sprężyste, odzyskują blask i zdrowy wygląd. Kupując szczotkę najlepiej sięgać po te, w całości wykonane z drewna, ponieważ są przyjazne dla naszych włosów. Idealne są szczotki z naturalnej szczeciny dzika, gdyż ich głównym składnikiem jest keratyna, która wchodzi w skład ludzkich włosów, a dzięki temu zapobiega ich mechanicznym uszkodzeniom. Do rozczesania mokrych włosów należy używać grzebienia z szerokimi zębami. Musimy wiedzieć, że wilgoć rozpulchnia ochronne łuski keratynowe a rozczesując szczotką nasze pasma uszkadzamy fakturę wilgotnych włosów, przez co stają się one podatniejsze na uszkodzenia. Jaką więc szczotkę wybrać dla swoich włosów?

Drewniane grzebienie z szerokim rozstawem zębów-są niezbędne dla  rozczesania mokrych włosy, aby jak najmniej uszkodzić ich strukturę. Jeśli grzebień wykonany jest z brzozy – to wzmacnia działanie składników odżywczych nakładanych na włosy,  dąb daje efekt antystatyczny a z jałowca łagodzi stres. Ale przypomnijmy, że mówimy o grzebieniu zupełnie naturalnym, nie zabezpieczonym lakierem.

Szczotki z naturalnego włosia  są nieco bardziej skomplikowana – mają zarówno zagorzałych fanów jak i przeciwników. Ponadto, podobnie jak wszystko co naturalne, są one znacznie droższe niż plastikowe grzebienie, ale jest to inwestycja warta swoich pieniędzy. Szczotki z naturalnego włosia nie wydzielają toksycznych substancji i nie wchodzą w reakcje chemiczne, możemy więc stosować je do codziennej pielęgnacji. Poza tym naturalne włosie nie łamie i nie uszkadzawłosów. Główną zaletą szczotek jest to, że czesząc, jednocześnie masują skórę głowy. Masaż ten przyspiesza przepływ krwi, a tym samym poprawa wzrostu i stan włosów.

 Szczotki możemy podzielić na :

 Okrągła szczotka do włosów-  służy do podnoszenia kosmyków u nasady, kręcenia loków lub tworzenia łagodnych fal. Nawijając włosy na szczotkę grubą i okrągłą nadasz fryzurze objętość, podkręcisz końcówki, albo je wyprostujesz. Ząbki mogą być wykonane z różnych materiałów, na przykład z tworzywa sztucznegometalu lub włosia syntetycznego.

Szczotka grzebień – doskonale nadaje się do suszenia loków, wygładza włosy i wprowadza powietrze aż do ich nasady. Włosy staną się bardziej puszyste. Taka szczotka powinna być jednak solidnie wykonana, czyli bez spoin, które mogłyby uszkodzić włosy.Specjalne otwory w jego konstrukcji usprawniają krążenie powietrza, chroniąc skórę głowy przed oparzeniami. Jest stosowana do włosów o różnej długości i struktury.

Półkolista szczotka –  Ma dziewięć rzędów zębów, rozmieszczonych w dużej odległości od siebie. Włosie w tego rodzaju szczotce osadzone jest na poduszeczce, dzięki czemu, podobnie jak w przypadku szczotek płaskich, czesząc włosy, jednocześnie masujesz skórę głowy.

Tangle Teezer- są to szczotki, które bezboleśnie rozczesują splątane włosy, nie niszcząc ich struktury. Dodatkowo, masują skórę głowy. Bez wątpienia są to bardzo dobre szczotki, które polecane są szczególnie osobom z falowanymi włosami lub dzieciom.

W JAKI SPOSÓB DOBRAĆ PRZYBORY DO CZESANIA?

Przede wszystkim trzeba sprawdzać stan ząbków w szczotce i grzebieniu. Ostre krawędzie, wyłamane czy pokrzywione ząbki, nierówności na powierzchni mogą powodować mikro uszkodzenia, albo po prostu wyrywać włosy podczas czesania.  Kiedy zaobserwujemy pęknięcia, braki w zębach, rysy, przebarwienia, uszkodzone włosie, nalezy wymienić sprzęt na nowy.  Przybory do czesania trzeba systematycznie czyścić- najprościej myć delikatnymi szamponami bez SLS. Staramy się regularnie usuwać włosy ze szczotek i grzebieni. Pomoże nam w tym grzebień o szeroko rozstawionych ząbkach Czeszemy grzebieniem naszą szczotkę i gotowe.  Raz na dwa tygodni szczotkę i grzebień trzeba odkazić – najlepiej użyć do tego tego słabego roztworu wody utlenionej, spirytusu salicylowego albo innego środka antyseptycznego- tego typu zabieg da nam pewność, że na naszej szczotce nie ma żadnych pasożytów ani niebezpiecznych bakterii, dlatego jest on tak ważny.

Brak komentarzy do wpisu