Szczotka czy grzebień?

Autor: Hair Medica
Utworzono: 25 listopada 2015

Spis treści:

  Szczotka i grzebień do włosów to podstawowe narzędzia stosowane do domowej pielęgnacji skóry głowy i włosów. Dobrze dobrana szczotka sprawia, że nasza fryzura prezentuje się ładnie. Włosy błyszczą, są sprężyste, odzyskują blask i zdrowy wygląd.

JAKĄ SZCZOTKĘ I GRZEBIEŃ WYBRAĆ DLA SWOICH WŁOSÓW?

Kupując szczotkę najlepiej sięgać po tę w całości wykonaną z drewna, ponieważ jest przyjazna dla naszych włosów. Idealna będzie szczotka z włosia dzika, ponieważ jej głównym składnikiem jest keratyna, wchodząca w skład ludzkich włosów, zapobiegająca ich mechanicznym uszkodzeniom.

Do rozczesania mokrych włosów należy używać grzebienia z szerokimi zębami. Musimy wiedzieć, że wilgoć rozpulchnia ochronne łuski keratynowe, a rozczesując szczotką nasze pasma uszkadzamy fakturę wilgotnych włosów, przez co stają się podatniejsze na uszkodzenia. Jaką więc szczotkę wybrać dla swoich włosów?

Drewniane grzebienie z szerokim rozstawem zębów są niezbędne do rozczesania mokrych włosów, bo jak najmniej uszkodzą ich strukturze. Jeśli grzebień wykonany jest z brzozy – wzmacnia działanie składników odżywczych nakładanych na włosy;  dąb daje efekt antystatyczny, a jałowiec łagodzi stres. Ale przypomnijmy, że mówimy o grzebieniu zupełnie naturalnym, nie zabezpieczonym lakierem.

Szczotki z naturalnego włosia są nieco bardziej skomplikowane – mają zarówno zagorzałych fanów jak i przeciwników. Ponadto, podobnie jak wszystko, co naturalne, są znacznie droższe niż plastikowe grzebienie. Szczotki z naturalnego włosia nie wydzielają toksycznych substancji i nie wchodzą w reakcje chemiczne, możemy więc stosować je do codziennej pielęgnacji włosów. Ponadto naturalne włosie nie łamie i nie uszkadzawłosów. Główną zaletą szczotek jest to, że czesząc, jednocześnie masują skórę głowy. Masaż głowy przyspiesza przepływ krwi, dzięki czemu następuje poprawa wzrostu i stanu włosów. 

Szczotki możemy podzielić na :

Okrągła szczotka

 Okrągła szczotka do włosów służy do podnoszenia kosmyków u nasady, kręcenia loków lub tworzenia łagodnych fal. Nawijając włosy na grubą i okrągłą szczotkę, nadasz fryzurze objętość, podkręcisz lub wyprostujesz końcówki. Ząbki mogą być wykonane z różnych materiałów, na przykład z tworzywa sztucznego metalu lub włosia syntetycznego.  

Szczotka grzebień

Szczotka grzebień doskonale nadaje się do suszenia loków, wygładza włosy i wprowadza powietrze aż do ich nasady. Włosy staną się bardziej puszyste. Taka szczotka powinna być jednak solidnie wykonana, czyli bez spoin, które mogłyby uszkodzić włosy.Specjalne otwory w jego konstrukcji usprawniają krążenie powietrza, chroniąc skórę głowy przed oparzeniami. Jest stosowana do włosów o różnej długości i struktury.

Półkolista szczotka

Półkolista szczotka ma dziewięć rzędów zębów, rozmieszczonych w dużej odległości od siebie. Włosie w tego rodzaju szczotce osadzone jest na poduszeczce, dzięki czemu, podobnie jak w przypadku szczotek płaskich, czesząc włosy, jednocześnie masujesz skórę głowy.

Tangle Teezer

Tangle Teezer– są to szczotki, które bezboleśnie rozczesują splątane włosy, nie niszcząc ich struktury. Dodatkowo masują skórę głowy. Bez wątpienia są to bardzo dobre szczotki, polecane szczególnie osobom z falowanymi włosami oraz dzieciom.

W JAKI SPOSÓB DOBRAĆ PRZYBORY DO CZESANIA?

Przede wszystkim trzeba sprawdzać stan ząbków w szczotce i grzebieniu. Ostre krawędzie, wyłamane czy pokrzywione ząbki, nierówności na powierzchni mogą powodować mikro uszkodzenia, albo po prostu wyrywać włosy podczas czesania.  Kiedy zaobserwujemy pęknięcia, braki w zębach, rysy, przebarwienia, uszkodzone włosie, nalezy wymienić sprzęt na nowy.  Przybory do czesania trzeba systematycznie czyścić- najprościej myć delikatnymi szamponami bez SLS. Staramy się regularnie usuwać włosy ze szczotek i grzebieni. Pomoże nam w tym grzebień o szeroko rozstawionych ząbkach Czeszemy grzebieniem naszą szczotkę i gotowe.  Raz na dwa tygodni szczotkę i grzebień trzeba odkazić – najlepiej użyć do tego tego słabego roztworu wody utlenionej, spirytusu salicylowego albo innego środka antyseptycznego- tego typu zabieg da nam pewność, że na naszej szczotce nie ma żadnych pasożytów ani niebezpiecznych bakterii, dlatego jest on tak ważny.

Brak komentarzy do wpisu