Twarda woda a Twoje włosy

Utworzono: 23 lutego 2017

splashing-splash-aqua-water-67843

Wybierasz coraz lepsze szampony, inwestujesz w drogie odżywki, olejki i maseczki z wyższej półki, a efektów brak? Czy wiesz, że przyczyną Twoich kłopotów z włosami i skórą głowy może być nie tylko niezdrowe jedzenie, stres czy choroby, ale także twarda woda?

Twardość wody, są to ogólne właściwości wody, będące wynikiem obecności w niej głównie jonów wapnia i magnezu oraz innych metali, które dostają się do niej przez kontakt obecnego w niej dwutlenku węgla z ze skałami i glebą zawierającymi magnezyty i wapienie.

Można wyróżnić kilka rodzajów twardości wody, które są zależne od rodzaju jonów w niej obecnych, a także stopień twardości. W wielu źródłach można znaleźć informacje na temat wpływu twardej wody na stan naszego zdrowia, w poniższym artykule przybliżymy trochę jej wpływ na stan naszych włosów i skóry.

Wiemy, że twarda woda przyczynia się do tworzenia kamienia w czajniku, osadzania się białego nalotu na kabinach prysznicowych, sanitariatach i kafelkach, niszczenia urządzeń takich jak pralka, zmywarka, ekspresy do kawy oraz osadzaniem się kamienia na instalacjach grzewczych. Nie mówi się jednak dużo o wpływie twardej wody na stan włosów czy skóry. Tu są dwa główne problemy, które wiążą się ze sobą i wzajemnie potęgują.

Istotną sprawą jest mycie przy użyciu twardej wody. Taka woda wymaga użycia silniejszych detergentów oraz większą ich ilość. Już tu mamy dwa problemy, z jednej strony mycie w takiej wodzie jest dużo trudniejsze, co mogą zauważyć osoby z tendencją do przetłuszczania skóry i używające dużo środków do stylizacji, nagromadzenie we włosach i na skórze odżywek i szamponów, może nasilać problemy z nimi związane. Z drugiej strony, żeby dokładnie umyć włosy i skórę musimy użyć silniejszych detergentów, a te z kolei mogą wysuszyć skórę i włosy, w niektórych przypadkach nawet doprowadzić do pieczenia i podrażnień na skórze.

Kolejnym problemem, który wynika zarówno z samego użycia wody twardej jaki i z wspomnianej już konieczności stosowania mocnych środków myjących jest suchość skóry głowy. Mycie w twardej wodzie może doprowadzić do przesuszenia skóry, co w  przyszłości może być przyczyną powstawania podrażnień, zaczerwienienia skóry głowy, zwiększonej wrażliwości, pieczenia, swędzenia, czasem również do łupieżu. Najbardziej narażone na negatywne skutki są skóry wrażliwe, naczynkowe a także tłuste. Skóra tłusta ponadto narażona jest na wzmożoną aktywność gruczołów łojowych, ponieważ zawarte w wodzie sole wapniowe i magnezowe, pobudzają gruczoły łojowe.

Należy pamiętać, że włosy uszkodzone chemicznie, rozjaśniane, farbowane wykazują większe zdolności wiązania kationów niż włosy naturalne, zatem są bardziej podatne na negatywne skutki mycia w twardej wodzie. Same włosy po ciągłych kąpielach w twardej wodzie mogą stać się szorstkie, sztywne, mogą gorzej się układać, jednak przeprowadzone badania (porównanie wytrzymałości na rozciąganie i elastyczności włosów traktowanych wodą twardą i destylowaną) nie wykazały negatywnego wpływu twardej wody na rozciąganie i elastyczność włosów.

 

Brak komentarzy do wpisu