Właściwa pielęgnacja włosów

Autor: Hair Medica
Utworzono: 23 lutego 2016

Pielęgnacja włosów jest bardzo ważna, jednak czy wiesz, jak powinna wyglądać, aby przyniosła upragnione efekty?

Wiele osób popełnia błędy, które później skutkują łupieżem, zniszczeniem włosów, ich obciążeniem. Możemy temu zaradzić, jeśli będziemy trzymać się zasad dotyczących właściwej pielęgnacji włosów.

Zacznijmy od mycia
woman-586185_1920Ważna kwestia- szampon należy dobierać przede wszystkim do skóry głowy,np jeśli jest skłonność do przetłuszczania- szampon antyłojotokowy, jeśli nadmiernie wypadają włosy- szampon przeciw wypadaniu/ na odrost. Dodatkowo możemy stosować szampon do rodzaju naszych włosów. Wtedy używać ich naprzemiennie.

Zapamiętaj! Skórę głowy myjemy dwa razy, letnią wodą- za pierwszym razem spłukujemy z brudu, zanieczyszczeń, za drugim działamy na skórę głowy. Jeśli stosujemy szampon trychologiczny lub apteczny, możemy pozostawić go na 2 minuty, żeby podziałał na mieszki włosowe.

W jaki sposób myć skórę głowy
Pochylaj głowę do tyłu, tak jak przepływają płyny ustrojowe w Naszym organizmie. Dodatkowo wszelki brud i zanieczyszczenia nie dostaną się na część czołową. Jeśli chodzi o technikę mycia wystarczy delikatnie, okrężnymi ruchami masować skórę głowy. Przy masażu pobudzimy dodatkowo krążenie skóry, dzięki czemu więcej składników aktywnych dotrze do brodawki włosa, co je wzmocni. Nie mogą być to ruchy zbyt intensywne,żeby mechanicznie nie powyrywać włosów i nie uszkodzić ich łodygi.
Po umyciu należy osuszyć włosy – robimy to delikatnie, nie trzemy włosów ręcznikiem, gdyż może to uszkodzić włókna, co w konsekwencji zniszczy ich strukturę.

Czesanie włosów
Robimy to zaczynając od końcówek i stopniowo idąc ku górze. Możemy nałożyć odżywkę, bądź maskę, która podczas czesania lepiej uzupełni ubytki w strukturze włosa. Odżywkę możemy stosować po każdym umyciu, maskę raz/dwa razy w tygodniu. Co ważne produkty pielęgnacyjne dobieramy do rodzaju naszych włosów: do włosów zniszczonych np po zabiegach fryzjerskich kosmetyki regenerujące; do włosów suchych nawilżające itp. Nie stosujemy ich na skórę głowy.

Suszenie włosów
Jak wiadomo suszarka wysusza i niszczy włosy. Gorący nawiew może pogłębiać łojotok, dlatego jeśli jesteśmy zmuszeni suszyć, należy trzymać urządzenie daleko od włosów i skóry i, jeśli suszarka ma taką funkcję, stosować chłodniejszy nawiew.

Jak często myć skórę głowy
Myjemy wtedy, kiedy czujemy, że skóra jest już nieświeża. Oczywiście nie można myć za często, gdyż pozbędziemy skóry sebum, które w odpowiednich ilościach jest potrzebne. Zbyt rzadkie mycie powoduje z kolei gromadzenie się nadmiaru łoju co może skutkować łojotokowym zapaleniem skóry, nieładnym zapachem, świądem, wypadaniem włosów.

Podcinanie końcówek
Należy to robić co 2/ 3 miesiące, jeśli nasze łodygi włosa są bardzo zniszczone, nic już ich nie przywróci do prawidłowej formy. Włosy to wytwór martwy, to co żywe znajduje się w mieszku włosowym, więc jeśli mamy bardzo zniszczone włosy należy je obciąć. O kondycji naszych włosów dużo powie nam badanie trichoskopem, podczas którego dokładnie będzie można określić stan włosów.

Brak komentarzy do wpisu