Wpływ promieniowania słonecznego na włosy

Autor: Hair Medica
Utworzono: 28 czerwca 2017

Bardzo ważna w pielęgnacji włosów jest ochrona przeciwsłoneczna. Słońce trwale uszkadza łodygę włosa, tak więc nie ma szans na odbudowę zniszczonej łodygi po wakacjach. Bez stosowania odpowiednich produktów ochronnych, włosy pod wpływem słońca staną się suche, łamliwe, matowe, jaśniejsze. Na rynku jest bardzo dużo produktów chroniących włosy przed szkodliwym działaniem słońca, w różnej postaci: szampony, maski, odżywki, olejki, płyny dwufazowe, mgiełki. Niestety wiele z nich składzie oprócz silikonów, nie ma nic co faktycznie będzie chronić włosy. Na co zwracać uwagę wybierając preparat chroniący? W związku z dużą popularnością kosmetyków naturalnych, dzisiaj skupimy się na związkach, które chronią przed szkodliwym promieniowaniem UV a ich źródłem są surowce naturalne.

Masło shea, surowiec wykorzystywany w wielu produktach o różnym działaniu, znalazł również zastosowanie jako surowiec promieniochrony. W składzie wyróżnia się kwasy tłuszczowe i frakcję niezmydlającą się w tym polifenole. I to własnie frakcja niezmydlająca odpowiada za właściwości promieniochronne, a najważniejsze są obecne polifnole (kwas gallusowy, kwercetyna, gallotaniny i najważniejszy kwas trans-cynamonowy).

Olej rokitnikowy- bogaty w karotenoidy, witaminę E oraz polifenole, wykazuje zdolność do częściowej absorpcji promieniowania UV A i UV B, ma silne działanie antyoksydacyjne.

Olej z nasion malin, zawiera nienasycone kwasy tłuszczowe, frakcję niezmydlającą się pogatą w tokoferole, tokotrienole, karotenoidy, ma zdolność absorpcji praktycznie cały zakres promieniowania UV.

Inne oleje popularne w produktach do pielęgnacji włosów, posiadające zdolność podnoszenia ochrony przeciwsłonecznej to olej: lniany, wiesiołkowy, sezamowy, orzechowy, arachidowy, awokado.

W produktach do ochrony włosów przed słońcem warto szukać ekstraktów z cytrusów, jest to cenne źródło antyoksydantów. Ponadto bardzo często w składzie produktów do włosów znajdziemy ekstrakty z cedru, z ziarna owsa, z pędów bambusa, z kory chinowca, z oliwki europejskiej, wyciąg z korzenia tarczycy bajkalskiej, które również wykazują działanie promieniochronne. Również ekstrakty z nasion lub kory drzew iglastych, pszenicy, żyta i kukurydzy stanowią cenny surowiec promieniochronny, ze względu na obecność kwasu ferulowego, który chroni przed całym zakresem promieniowania UV B i częściowo UV A oraz jest najefektywniejszym antyutleniaczem.

Brak komentarzy do wpisu