Znaczenie magnezu dla zdrowia włosów

Autor: Hair Medica
Utworzono: 17 maja 2018

Podziały komórkowe macierzy włosa oraz synteza keratyny- głównego budulca włosa, wymaga ogromych nakładów energii. Do tego celu nasz organizm wykorzystuje 40-50% glukozy, z której wytwarza ATP czyli adenozynotrójfosforan. Jest to wysookoenergetyczny związek, który dostarcza energię do wszystkich komórek ciała w tym także do komórek macierzy włosa. Magnez jest pierwiastkiem, który umożliwia wytwarzanie ATP.
Analizę poziomu magnezu można wykonać z krwi lub z włosa. Poziom we krwi jest różny, w zależności od tego ile magnezu dostarczamy w codziennej diecie. Bardziej wiarygodne jest analiza pierwiastkowa włosa. Wykonując takie badanie należy pamiętać, że bardzo ważny jest także stosunek pierwiastków. Często spotykanym zestawieniem jest zbyt niski poziom magnezu we włosach równocześnie ze zbyt niskim poziomem cynku, co może sugerować m.in. niedobór witaminy B6.

Ewentualne suplementowanie magnezu, najlepiej włączyć dopiero po wykonaniu badania lub kiedy obserwujemy u siebie częste oznaki jego niedoboru. Są to m.in.: drętwienie, mrowienie i skurcze w kończynach; problemy z koncentracją; przewlekłe zmęczenie; kłopoty z zasypianiem; u kobiet bolesne i obfite miesiączki oraz nasilone wypadanie i osłabienie włosów.

Dzienne zapotrzebowanie dorosłego człowieka na magnez to 300-400mg. Warto też pamiętać o spożywaniu produktów zawierających duże ilości tego pierwiastka czyli np.: kakao, pestki słonecznika i dyni, kasza gryczana, rośliny strączkowe, banany.
Zapotrzebowanie na magnez zwiększa się przy intensywnym wysiłku fizycznym i umysłowym, w stresie, w okresie dojrzewania, ciąży i karmienia piersią. W tym czasie na pewno warto włączyć profilaktyczną suplementację.

Brak komentarzy do wpisu