16 przyczyn zniszczonych końcówek.

Autor: Hair Medica
Utworzono: 11 lipca 2016

Brak odżywki.

Myjesz włosy mocno oczyszczającym szamponem? Skóra głowy się przetłuszcza, więc robisz to codziennie? Oto pierwsza przyczyna twojego problemu. Szampon to kosmetyk na bazie detergentu, którego głównym zadaniem jest oczyszczenie skóry głowy i włosów z nadmiaru sebum i zanieczyszczeń. Włos traktowany takim detergentem codziennie buntuje się, staje się suchy, łamliwy i rozdwaja się. Pamiętaj o odżywce po każdym myciu!

Suszarka

Kiedy myjesz włosy rano, z pewnością trudno jest obyć się bez suszarki. Zwłaszcza, jeśli nie lubisz wstawać kilka godzin wcześniej, po to, aby włosy mogły wyschnąć naturalnie. Jednak pamiętaj, aby ustawić nawiew powietrza na maksymalnie niską temperaturę. Warto zaopatrzyć się również w suszarkę z funkcją jonizacji – domknie ona łuski włosa, czyli wygładzi go i pomoże w elektryzowaniu.

Prostownica

Kolejny zabójca końcówek. Im wyższa temperatura – tym gorzej. Nie istnieje żaden skuteczny kosmetyk, który w stu procentach ochroni nasze włosy przez wpływem gorącej temperatury. Warto jednak takich używać przed każdym prostowaniem. Jak często prostować włosy? – Jak najrzadziej. Może odważysz się spróbować lepiej zadbać o swoje włosy i wydobyć z nich naturalny skręt?

Zbyt rzadkie wizyty u fryzjera

Końcówki powinny być podcinane co 2-3 miesiące. A pamiętać o tym powinny zwłaszcza osoby o włosach cienkich, słabych i podatnych na zniszczenia mechaniczne. Nie byłaś ponad rok u fryzjera? Nie dziw się więc, że twoje końcówki są w opłakanym stanie. Pierwszy krok w regeneracji twoich włosów, to wizyta u fryzjera.

Częste farbowanie

W dzisiejszych czasach z ogromem możliwości, trudno sobie wyobrazić życie bez farby do włosów. Wiedzą o tym szczególnie osoby lubiące częste zmiany. Jednak zbyt częste farbowanie również może się przyczynić do osłabienia wyglądu naszych włosów. Włosy farbowane wymagają lepszej i bogatszej pielęgnacji. Ze względu na ubytki keratynowe powstałe przy farbowaniu, są włosami cieńszymi i bardziej podatnymi na zniszczenie.

Nieumiejętne farbowanie

Jeśli farbujesz włosy w domu, powinieneś to robić pod okiem wykwalifikowanego fryzjera. farba powinna być nałożona na odpowiednią ilość czasu. Comiesięczne traktowanie końcówek włosów farbą – nawet na krótko, to kolejny winowajca w sprawie zniszczonych końcówek.

Rozjaśnianie włosów

Podobnie jak przy farbowaniu, również przy rozjaśnianiu włos zostaje zniszczony. Farba rozjaśniająca, która utlenia – niszczy melaninę w korze włosa. Odczyn farby rozchyla łuski włosa, dzięki temu substancje rozjaśniające przenikają wgłąb włosa. W efekcie traci on nadmiernie wodę i zaczyna się puszyć.

Trwała ondulacja

Jeśli nie masz kręconych włosów, a od czasu do czasu marzy ci się taka fryzura – użyj papilotów, lokówki, termoloków lub innych metod kręcenia włosów, a w ostatniej kolejności sięgnij po zabieg trwałej ondulacji. Dlaczego? Ponieważ podczas zabiegu, struktura włosa zostaje całkowicie rozerwana. Kwas tioglikolowy, używany przy zabiegu, rozrywa mostki disiarczkowe, które łączą keratynę. Możemy dzięki temu nadać włosom inny kształt – zakręcić je, ale nie ulega wątpliwości, że włos taki jest zupełnie innym włosem niż przed zabiegiem.

Wypad na plażę bez kapelusza

Skutki takiej wycieczki odczują przede wszystkim posiadaczki włosów w kolorze blond. Melanina zawarta we włosach nie tylko nadaje im piękny kolor, ale również ochrania je przed szkodliwym promieniowaniem UV poprzez pochłanianie. Włosy ciemne są więc bardziej odporne na działanie słońca, niż włosy blond, które posiadają mniej barwnika. Chroń swoje włosy przed słońcem. Nie tylko skóra potrzebuje kosmetyku z filtrem do opalania, zaaplikuj również odpowiedni olejek na włosy. Staraj się nie wystawiać włosów mokrych na działanie promieni słonecznych.

Sól morska

Po kąpieli w morzu, nasze włosy potrzebują kąpieli w szamponie i odpowiedniej odżywki. Dlaczego? Ponieważ sól morska pozostaje na włosach w formie drobnych kryształków, które niszczą ich powierzchnię.

Spanie z mokrymi włosami

Zarówno czesanie, o którym była mowa wcześniej, jak i spanie z mokrymi włosami powoduje ich mechaniczne uszkodzenia. W nocy ocieramy włosami o poduszkę, odgarniamy z twarzy, a po przebudzeniu obserwujemy przeważnie odkształcenia, które ratujemy później środkami do stylizacji.

Czesanie mokrych włosów

Czesanie mokrych ( a właściwie wyłącznie wilgotnych) włosów dozwolone jest tylko dla włosów kręconych, które przy czesaniu na sucho puszą się. Jeśli masz włosy proste lub falowane, unikaj czesania włosów mokrych. Są one kilkadziesiąt razy bardziej podatne na uszkodzenia niż włosy suche.

Tarcie mokrych włosów ręcznikiem

Kolejna zbrodnia często popełniana z mokrymi włosami. Włosy wcale nie będą szybciej suche – a już na pewno nie będą zdrowsze i mniej zniszczone, jeśli zamiast suszarki zastosujesz energiczne wycieranie włosów ręcznikiem. Owiń włosy ręcznikiem (najlepiej z mikrofibry lub bawełnianym) i odczekaj kilka minut. Ręcznik wchłonie nadmiar wody.

Częste używanie środków do stylizacji z alkoholem

Kolejnym winowajcą w sprawie rozdwojonych końcówek jest nagminnie stosowany alkohol w kosmetykach. Zawierają go pianki, lakiery oraz niektóre sera silikonowe i preparaty z proteinami jedwabiu do zabezpieczania końcówek. Zasada wygląda tak samo jak z suszarką, prostownicą czy lokówką – ważny jest umiar. Na pewno pianka użyta raz w miesiącu nie zaszkodzi, ale codzienne stylizacje z jej użyciem także niszczą włosy.

Silny wiatr

Co prawda nie jest to tak uszkadzający czynniki chemiczne, ale jak wszystko – w nadmiarze również jest to czynnik uszkadzający włosy. Włosy związane czują się na wietrze znacznie lepiej.

Chlorowana woda

Jeśli często korzystasz z basenu, pamiętaj o odpowiednim zabezpieczeniu włosów przed działaniem chloru. Chlor oprócz zmiany koloru twoich włosów (działa trochę jak wybielacz – włosy pod jego wpływem stają się jasne i wypłowiałe), wnika we włókna włosów i zmienia ich strukturę. 

 

Brak komentarzy do wpisu