Prawidłowy cykl włosa

Autor: Hair Medica
Utworzono: 02 grudnia 2016

Porost włosów u człowieka odbywa się cyklami. Rozwój włosa od początku tworzenia się włosa, jego wzrostu, okresu spoczynku i wypadnięcia nazywamy cyklem włosowym. Na cykl włosa składają się trzy główne fazy: faza wzrostu (anagen), faza przejściowa (faza inwolucji, katagen) i okres spoczynku (telogen). Każda faza ma inny czas trwania, a pojedynczy mieszek średnio przechodzi 20-25 cykli.

W fazie wzrostu włosa następuje nieustanny podział komórek macierzy włosa trwającej od 3 do 6 lat, w tym czasie włos rośnie na długość. W fazie inwolucji komórki przestają się dzielić, następuje zahamowanie wzrostu włosa, następuje zerwanie połączenia między brodawką włosa i opuszką, okres ten trwa od kilku dni do 2 tygodni. Ostatnia faza czyli telogen trwa od 2 do 4 miesięcy, włos powoli wysuwa się z mieszka włosowego i wypada. Cały cykl włosowy zdeterminowany jest przez wiele czynników między innymi płeć, czynniki hormonalne, wiek, czynniki genetyczne, tryb życia, stres.

W warunkach fizjologicznych na skórze głowy występują włosy we wszystkich fazach cyklu, (oczywiście najwięcej jest tych w fazie wzrostu) zatem normą jest to, że codziennie włosy wypadają. Prawidłowo dziennie wypada od 40 do 100 włosów (norma w ilości włosów wypadających jest indywidualna dla każdego, niektóre źródła podają również 100-150 włosów dziennie). Przy myciu może wypadać nawet do 200. Dla niektórych 100 włosów może być już przerażające, jednak pamiętajmy, że fizjologii nie zatrzymamy.

Kiedy zatem ilość włosów, które wypadają powinna niepokoić?

1.Jeśli zauważamy, że dziennie wypada włosów więcej niż 100, widzimy coraz więcej włosów na szczotce i ubraniach, liczba ciągle wzrasta, i stan ten utrzymuje się ponad 2-3 miesiące.

2.Jeśli mimo, że nie widzimy zwiększonej ilości wypadających włosów, pojawiają się widoczne przerzedzenia, natychmiast zgłoś się do trychologa może zaczynać się problem z łysieniem.

Brak komentarzy do wpisu