Artykuły spożywcze a włosy

Utworzono: 07 marca 2018

 

Czy zauważasz na swojej szczotce czy grzebieniu więcej włosów niż zwykle? Nie jesteś sam. Szacuje się, że co 4 osoba doświadcza łysienia typu męskiego lub żeńskiego w miarę starzenia się, a wiele innych cierpi na utratę włosów ze względu na czynniki takie jak : choroby autoimmunologiczne, cukrzycę, niedobory witamin, stres i brak snu. Podczas gdy walka z łysymi plamami i przerzedzającymi się pasmami jest stresująca to jest nadzieja. Badania pokazują, że poprzez zmiany w diecie możemy wzmocnić działanie kuracji trychologicznych.

Napełnij swój talerz następującymi pokarmami, które są bogate w sprawdzone składniki odżywcze i wzmocnij swoje włosy:

  • Łosoś

Włosy są włóknami białkowymi (podobnie jak paznokcie), co oznacza, że musisz jeść białka, aby wyhodować nowe włosy i utrzymać istniejące. Białko jest również niezbędne do produkcji keratyny, kluczowego składnika strukturalnego włosów. Dobrym wyborem jest białko pochodzenia morskiego, takie jak łosoś , który, jak wykazano, poprawia kondycję włosów u kobiet dzięki zawartości kwasów omega-3 i witamin.

  • Miód

Co prawda nie ma badań, które wskazują, że spożywany miód ma działanie dobroczynne na włosy to przypadku stosowania miejscowego, miód może poprawić wygląd przerzedzających się włosów. W badaniu pacjentów z łojotokowym zapaleniem skóry , które obejmuje łuszczenie się, swędzenie i wypadanie włosów, ci, którzy zastosowali roztwór 90% miodu i 10% wody na skórę głowy co drugi dzień przez 4 tygodnie, zgłosili poprawę wypadania włosów na końcu badania.

  • Orzechy i nasiona

Niektóre z najbardziej obiecujących badań dotyczących odwracania łysienia typu żeńskiego zostały opublikowane w kwietniu 2015 r. w Journal of Cosmetic Dermatology . Uczestnicy badania otrzymywali suplement diety zawierający omega-3 i omega-6 niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe i przeciwutleniacze. Wyniki były w przeważającej mierze pozytywne: po 6 miesiącach 90% badanych zgłosiło zmniejszenie wypadania włosów , 86% zgłosiło poprawę wzrostu włosów, a 87% zgłosiło gęstsze włosy.

Aby osiągnąć podobne wyniki, należy jeść orzechy i nasiona o wysokiej zawartości kwasów omega-3 i omega-6, takie jak orzechy włoskie , siemię lniane i oleje, takie jak pestki winogron, słonecznik i sezam.

  • Szpinak

Jedno z badań wykazało, że kobiety z problemem wypadania włosów mają znacznie niższe poziomy żelaza i witaminy D2 niż grupy kontrolne w ich wieku. Szpinak to dobry produkt, ponieważ jest bogaty w żelazo i witaminę C, która pomaga w absorpcji żelaza. Jeśli wzbogacisz swoją dietę w szpinak to dasz sobie najlepszą szansę na spowolnienie utraty włosów.

  • Ostrygi

Według National Institutes of Health ostrygi zawierają więcej cynku na jedną porcję niż jakakolwiek inna żywność. Cynk wydaje się być super odżywką, jeśli chodzi o zapobieganie wypadaniu włosów i leczenie. W jednym z badań naukowcy porównali poziomy cynku u 50 pacjentów z utratą włosów z powodu łysienia plackowatego i u 50 zdrowych osób z grupy kontrolnej. Stwierdzili, że wszyscy pacjenci z łysieniem mają znacznie niższy poziom cynku. W innym badaniu zbadano poziom cynku i miedzi u 312 mężczyzn i kobiet, którzy przeżyli utratę włosów. Bez względu na przyczynę wypadania włosów wszyscy badani mieli znacznie niższy poziom cynku niż osoby z grupy kontrolej. Suplementacja cynku i spożywanie dużej ilości produktów bogatych w cynk może w większości przypadków spowolnić utratę włosów, więc warto dodać do go diety. Do źródeł żywności cynku należą również orzechy włoskie, szpinak, jaja, nasiona słonecznika, zielony groszek, kiełki pszenicy, płatki owsiane i ciecierzyca.

  • Oleje

Dynia, rozmaryn i olej kokosowy działają jak nektar na skórze głowy. W jednym z badań naukowcy podawali ludziom z utratą włosów 400 mg (dziennie) oleju z pestek dyni lub placebo przez 24 tygodnie. Ci, którzy wzięli olej z pestek dyni, odnotowali wzrost włosów o 40%. W przypadku kiedy oleje nie są spożywane, a używane są jako produkt do mycia wstępnego i po myciu – olej kokosowy chroni włosy przed utratą białka, a olej rozmarynowy wykazuje zwiększony porost włosów i mniejsze swędzenie skóry głowy.

  • Wodorosty

Niedawne badania wykazały, że suplement zawierający Cistanche tubulosa (roślina pustynna stosowana w tradycyjnej medycynie chińskiej) i Laminaria japonica (jadalne brązowe wodorosty) sprzyja wzrostowi włosów u osób z łagodną i umiarkowaną utratą włosów. Po 16 tygodniach suplementacji wolontariusze zauważyli 13% wzrost objętości włosów i 27% wzrost grubości włosów. Suplement był również skuteczny w leczeniu zapalenia skóry głowy i łupieżu.

Brak komentarzy do wpisu