Wpływ witaminy B12 na włosy

Autor: Hair Medica
Utworzono: 16 maja 2018

Witamina B12, czyli cyjanokobalamina lub kobalamina jest jedynym związkiem metaloorganicznym występującym w organizmach żywych, a więc zawiera bezpośrednie wiązanie metal- węgiel. Jej niedobór może powodować niedokrwistość a co za tym idzie także wypadanie włosów. Witamina B12, jak wszystkie witaminy z grupy B uczestniczy w metabolizmie węglowodanów, tłuszczy i białek. Reguluje ona także wzrost i podziały komórek a także wspomaga wytwarzanie czerwonych ciałek krwi czyli erytrocytów.

Dzienne zapotrzebowanie na witaminę B12 jest bardzo małe i wynosi ok. 0,002mg. Niestety jak wykazują badania niedokrwistość makrocytarna jest często spotykanym problemem. Objawem anemii może być nie tylko wypadanie włosów ale nawet zaburzenia neurologiczne. Zazwyczaj objawy pojawiają się dopiero po kilku latach niedoboru w diecie. Dlatego należy pamiętać, że profilaktyczne badania krwi powinny być wykonywane nawet raz w roku, gdyż dłużej utrzymując się problemy mogą skutkować przerzedzeniem a nawet łysieniem. Długotrwały niedobór witaminy B12 jest przyczyną niedokrwistości megaloblastycznej, czyli choroby krwi której oprócz typowych objawów anemii towarzyszą zaburzenia układu nerwowego.

W codziennej diecie najlepiej dostarczać witaminę B12 wraz z pokarmami, które zawierają jej duże ilości, są to przede wszystkim produkty pochodzenia zwierzęcego np.: mięso wołowe, mleko, jaja, ryby. Często spotykaną przyczyną niedoboru kobalaminy jest dieta wegetariańska, patologie metaboliczne i morfologiczne. Wśród zaburzeń metabolicznych prowadzących do niedoborów kobalaminy najczęściej spotykanymi są: stany zaplane błony śluzowej, resekcja jelit, nacieki nowotworowe, przewlekłe biegunki. Ważne jest aby osoby w podeszłym wieku i wegetarianie profilaktycznie suplementowali witaminę B12.

Brak komentarzy do wpisu