Mezoterapia mikroigłowa

Autor: Hair Medica
Utworzono: 17 października 2017

Mezoterapia mikroigłowa to zabieg nakłuwania skóry głowy przy użyciu urządzenia o nazwie dermaroller. Nakłuwanie skóry powoduje powstawanie w warstwie rogowej naskórka niewidocznych gołym okiem mikrokanałów, które naruszają barierę naskórkową. Czy jest to zabieg skuteczny na odbudowę skóry i włosów? Przyjrzyjmy się wynikom badań naukowych.

Badanie było przeprowadzone na myszach. Zabieg mezoterapii mikroigłowej był przeprowadzony na grupach osobnikow przy użyciu igieł długości 0,15 mm, 0.25 mm, 0.5mm oraz 1 mm. Terapia trwała trzy tygodnie, zabieg wykonywany był 5 razy w tygodniu. Testowane były cykle 3,6, 10 i 13 powtórzeń.  Celem badania było sprawdzenie, czy regularne nakłuwanie skóry głowy ma wpływ na wzrost włosów i ekspresję genów związanych ze wzrostem włosów.  Efekty były badane wzrokowo, przy zastosowaniu namnażania materiału przy użyciu reakcji polimerazy oraz poprzez immunohistochemię. Wykazano, że optymalna długość igły to 0,25 mm na cykl10 powtórzeń oraz 0,5 mm również w cyklu 10 powtórzeń. 

Badacze wywnioskowali, że połączenie mezoterapii mikrogigłowej razem z zastosowaniem aktywnych substancji leczniczych w preparatach na łysienie może prowadzić do nowych i obiecujących odkryć w terapii łysień.

Jaki roler wybrać? 

Wybór odpowiedniej długości igieł powinien być podyktowany przede wszystkim celem, jaki chcemy osiągnąć, okolicą zabiegową, a także naszym doświadczeniem w pracy z rollerami – jeśli nie czujemy się pewnie, na początek warto wybrać te z krótszymi igłami. Osoby wykonujące zabieg w warunkach domowych powinny zdecydować się na igłę 0,25mm (skóra głowy, okolica oczu i ust) lub 0,5 mm (zmarszczki, nadmierna pigmentacja, nierówny koloryt, skóry tłuste).  Po wykonaniu zabiegu roller należy opłukać ciepłą, bieżącą wodą oraz oczyścić igiełki mechanicznie – usunąć za pomocą miękkiej szczoteczki pozostałości naskórka oraz koktajlu. Kolejnym, absolutnie niezbędnym krokiem jest dezynfekcja rollera – głowica nie jest odporna na wysoką temperaturę, dlatego też nie może być sterylizowana za pomocą metod termicznych. Nie ma też konieczności moczenia go w alkoholu, 10 sekundowe spryskanie preparatem ze stężeniem 70 % alkoholu jest w zupełności wystarczające.

Brak komentarzy do wpisu