Starzenie się włosów

Autor: Hair Medica
Utworzono: 16 sierpnia 2017

Starzenie się organizmu  to proces nieunikniony i naturalny. Starzenie uznajemy jako zespół postępujących w czasie zmian polegających na zmniejszeniu biologicznej aktywności komórek organizmu i spowolnienie procesów regeneracyjnych. Z przyczyn starzenia się skóry głowy należy wymienić przede wszytskim – wynikające z wewnętrznych procesów, czyli związane z wiekiem i fizjologią, oraz na skutek  działania czynników zewnętrznych: stres oksydacyjny, niedostateczna pielęgnacja, niewłaściwa pielęgnacja, styl życia.

Wyróżniamy czynniki endogenne, są nimi: uwarunkowania genetyczne, zaburzenia krążenia- w konsekwencji upośledzenie przekazywania składników budulcowych. Natomiast do  czynników egzogennych zaliczamy  promieniowanie UV, dym papierosowy, zanieczyszczenie powietrza, niewłaściwą pielęgnację, chemię fryzjerską. Wiek biologiczny włosów- tp kryterium, według którego bierzemy pod uwagę naturalne procesy starzenia się włosów. Z wiekiem zmniejsza się gęstość włosów, zmniejsza się ilość mieszków włosowych, ilość włosów w jednostkach włosowo-łojowych, następuje stopniowe ścieńczenie włosów oraz spada tempo ich wzrostu. Objawem starzenia się łodygi włosa jest zmniejszona wytrzymałość na działania mechaniczne, termiczne i chemiczne. Włosy często pozbawione melaniny, siwe, suche, puszące, kolor staje się wypłowiały.

Wypadanie włosów jak najbardziej odzwierciedla stan naszego organizmu, szczególnie w procesie jego starzenia. Wraz z wiekiem włosy stają się cieńsze, bardziej łamliwe, wolniej rosną i nadmiernie wypadają, są również mniej podatne na układanie i modelowanie. Dlatego warto działać przeciwstarzeniowo nie tylko w miejscach, gdzie dostrzegamy oznaki upływu czasu w postaci zmarszczek czy utraty jędrności. Skóra głowy także wymaga intensywnej i specjalistycznej pielęgnacji w tym zakresie. Idealnym rozwiązaniem jest terapia trychologiczna, redukująca  wypadanie włosów i oczyszczająca skorę głowy. Aby zaobserwować widoczne rezultaty kuracja  powinna trwać minimum 3 miesiące. Niemniej jednak, czas jej trwania maożna indywidualnie wydłużyć względem problemów owłosionej skóry głowy.

Brak komentarzy do wpisu