Starzenie się włosów

Autor: Hair Medica
Utworzono: 23 listopada 2015

Proces naturalnego starzenia się a stan włosów

Starzenie się to zmniejszanie się zdolności naszego organizmu do odpowiedzi na stres  środowiskowy. Proces starzenia pojawia się z upływem czasu, to zjawisko całkowicie naturalne, które czeka każdego z nas. Starzenie organizmu prowadzi do nieodwracalnego nagromadzenia się uszkodzeń wewnątrzkomórkowych, z równoległym ograniczeniem zdolności organizmu do samo-naprawy. Starzenie się silnie wpływa na utratę równowagi wewnętrznej organizmu, to z kolei prowadzi do wzrostu ryzyka wystąpienia wszelakich chorób. Proces starzenia to codzienne pogarszanie funkcjonowania komórek, tkanek, narządów i układów. Starzenie się prowadzi do śmierci organizmu.

Starzenie jako proces naturalny, dotyka również naszej urody. Z wiekiem tracimy walory organizmu młodego: jędrną, napiętą skórę, figurę, blask cery, ilość włosów. Dlatego bardzo istotne jest nie tlyko dbanie o stan zdrowia i skóry, ale także właściwa pielęgnacja włosów.

Cebulki i mieszki włosowe z wiekiem powoli się zmniejszają. Gdy gruczoły łojowe zaczynają wytwarzać mniej łoju, spada poziom nawilżenia mieszka i skóry głowy. Osłabia się ukrwienie cebulek włosa. Skóra głowy starzeje się tak samo, jak skóra ciała. Gdy kobieta zbliża się do granicy wieku menopauzalnego spada ilość estrogenów, które warunkują lepszą jakość włosów. Z wiekiem zmienia się faktura włosa. Wraz z upływem czasu spada aktywność w mieszkach włosowych, co prowadzi do zbyt małej produkcji podstawowego budulca włosów, czyli keratyny. Włosy stają się kruche i coraz bardziej łamliwe, dlatego lepiej zapobiegać temu procesowi poprzez olejowanie włosów. Z wiekiem zmniejsza się ilość aminokwasów w organizmie, szczególnie siarki. <b>Aminokwasy są dla włosów rodzajem antyoksydanu, czyli substancją, która opóźnia starzenie się włosów</b>, chroniąc też przed przedwczesnym siwieniem i wypadaniem włosów. Siwe włosy oznaczają starzenie się organizmu – włosy stają się przezroczyste i tracą blask. Im mniej aminokwasów siarkowych we włosach, tym stają się one bardziej kruche, cienkie i rzadkie Wraz z upływem czasu na włosy również negatywnie wpływają czynniki zewnętrzne : klimat, choroby, stres.

Hamowanie procesu starzenia się włosów

Przede wszystkim nie zapominajmy o promieniowaniu słonecznym. Jako młodzi pragniemy wakacji na słonym morzem w tropikach. Stosujemy filtry na skórę, ale czy pamiętamy o włosach? Spalona, zniszczona cera nas postarza, dlatego w hamowaniu starzenia się włosów tak istotne są preparaty ochronne na włosy z filtrami UV.

person-1014503_1920

Codzienna pielęgnacja włosów gwarantuje w przyszłości  mocne, lśniące i gęste kosmyki. Należy odpowiednio dobrać preparaty do rodzaju skóry głowy i włosów, by pasma odwdzięczyły się później blaskiem i witalnością. Pamiętajmy o nawilżaniu, doskonałe będzie olejowanie włosów.
Unikajmy częstych zabiegów termoaktywnych, jak prostownica, lokówka, suszarka. Także często powtarzane agresywne zabiegi fryzjerskie mocno rzutują na przyszłość naszych włosów – ograniczajmy ich ilość.
Dbajmy o to, co jemy. Odpowiednia dieta jest dobrym rozwiązaniem, bo wpływa na funkcjonowanie orgamizmu. Pamiętajmy o uzupełnianiu diety w mikro i makroelementy, szczególnie pod kątem włosów (miedź, cynk, żelazo).

 Zdrowy tryb życia, unikanie używek  i pielęgnacja włosów z pewnością opóźnią ich starzenie się, a jesień życia powitacie z uśmiechem na twarzy!

 

 

 

Brak komentarzy do wpisu