Znaczenie biotyny dla zdrowia włosów

Autor: Hair Medica
Utworzono: 29 marca 2018

Biotyna czyli witamina B7 jest także nazywana witaminą H. Skrót ten pochodzi od niemieckiego słowa haut czyli skóra. Pełni ona w naszym organizmie szereg ważnych funkcji m.in. wspiera pracę mięśni i stawów, ułatwia wchłanianie witaminy C, reguluje poziom cukru i cholesterolu we krwi. Biotyna często kojarzona jest tylko z suplementami na włosy i paznokcie, gdyż jest ich podstawowym składnikiem.

Jaki ma więc wpływ na włosy?
Biotyna dostarcza do macierzy włosa biodostępną siarkę, która jest składnikiem keratyny, czyli białka będącego podstawowym budulcem włosa. Siarka tworzy też wiązania dwusiarczkowe we włosie, przez co nadaje im wytrzymałość mechaniczną. Witamina H stymuluje przyrost włosów na długość i grubość. Jednocześnie wpływa na skórę głowy, gdyż reguluje tłuszczową przemianę materii- zapobiega łojotokowi i łupieżowi.

Duże niedobory biotyny obserwuje się u osób stosujących restrykcyjne diety lub ubogoskładnikowe, leczonych długotrwale niektórymi lekami, po kuracji antybiotykami a także u osób z zaburzeniami jej wchłaniania. Objawy niedoboru to: wypadanie i osłabienie włosów, łojotok, senność, rozdrażnienie, bóle mięśni i stawów, nadmierne złuszczanie naskórka( a więc także i łupież). Witamina H jest naturalnie syntetyzowana w przewodzie pokarmowym ale w niedużych ilościach. Występuje w wielu produktach spożywczych zarówno pochodzenia zwierzęcego jak i roślinnego. Najcenniejszymi jej źródłami są: wątróbka, drożdże, nasiona soi, orzechy, żółtka jaj, mleko, otręby, ryby, migdały, szpinak. Jest ona odporna na działanie wysokich temperatur więc można te produkty bez obaw poddawać obróbce cieplnej.

Niestety nie ma dokładnych badań, które określiłyby zalecaną dzienną dawkę biotyny ale wartości te oscylują miedzy 30-300 mg. Aby cieszyć się piękną skórą i włosami warto wspomagać się suplementami diety zawierającymi biotynę. Witamina B7 magazynowana jest rozpuszczalna w wodzie a jej nadmiar usuwany jest wraz z moczem dlatego raczej nie jest możliwe jej przedawkowanie.

Brak komentarzy do wpisu