Adenozyna

Autor: Hair Medica
Utworzono: 23 lutego 2016

Spis treści:

Czym jest Adenozyna?

Adenozyna jest endogennym (syntetyzowanym w organizmie) nukleozydem obecnym we wszystkich komórkach organizmu. Jest obecna w strukturze adenozynotrójfosforanu (ATP), który bierze udział we wszystkich procesach metabolizmu oraz jest źródłem energii w komórkach.

Wpływ adenozyny na włosy

11111Adenozyna stymuluje wzrost włosów poprzez wpływ na czynniki wzrostu włosa, takich jak czynnik wzrostu fibroplastów 7 (FGF7) oraz czynnik wzrostu śródbłonka naczyniowego (VEGF). Skuteczność adenozyny została po raz pierwszy opisana na 11. dorocznym spotkaniu Międzynarodowego Towarzystwa Chirurgii Odtwórczej Włosów pod koniec roku 2003 i wywołała ekscytację w kręgach naukowych. W czerwcu 2004, Japońskie Ministerstwo Zdrowia oficjalnie potwierdziło wysoką skuteczność adenozyny w preparatach przeciwko wypadaniu włosów. Ponadto, adenozyna jest silną substancją rozszerzającą naczynia krwionośne. Mechanizm rozszerzenia naczyń związany jest ze wzrostem wypływu jonów K+ oraz zatrzymaniem napływu jonów Ca2+ generowanym przez cykliczny adenozynomonofosforan (cAMP). Adenozyna ma wpływ na porost włosów.

Badania wykazały, że skuteczność 0,75% roztworu adenozyny jest większa, niż 5% minoxidilu. Uczestnicy badania borykający się z łysieniem androgenowym zauważyli, że lepiej przeciwdziała ona wypadaniu oraz szybciej i silniej stymuluje wzrost nowych włosów. Ponadto, w przeciwieństwie do stosowania minoxidilu nie powoduje żadnych skutków ubocznych.

Brak komentarzy do wpisu