Choroba Hashimoto – musisz to wiedzieć

Autor: Hair Medica
Utworzono: 07 czerwca 2018

Choroba Hashimoto to przewlekłe autoimmunologiczne zapalenie tarczycy, inaczej nazywane limfocytarnym zaplaeniem tarczycy, przebiegające z obecnością przeciwciał przeciwko tyreoperoksydazie oraz tyreoglobulinie (ATPO i ATG).

 

Choroba ta może być przyczyną niedoczynności tarczycy zarówno u dorosłych jak i u dzieci. Dużo częściej występuje u kobiet niż u mężczyzn, wiąże się to z współdziałaniem estrogenów w tej chorobie. Dokładna przyczyna tej choroby nie jest znana, jednak jak przy wszystkich chorobach wynikających z autoagresji mamy do czynienia z atakowaniem własnych zdrowych tkanek przez komórki układu odpornościowego. Możliwy jest to współudział infekcji bakteryjnej lub wirusowej. Najprawdopodobniej pojawiają się tutaj tez zależności genetyczne, gdyż u ok.50% bliskich krewnych ma podniesione stężenie przeciwciał przeciwtarczycowych.

 
Choroba Hashimoto może się długo rozwijać i dawać delikatne sygnały. Objawami, które mogą dawać pierwsze sygnały o toczącym się stanie zapalnym tarczycy są:

 
⦁ rozdrażnienie, przygnębienie, zmęczenie;
⦁ tycie;
⦁ zaparcia;
⦁ obfite i bolesne miesiączki;
⦁ podwyższony cholesterol;
⦁ potliwość;
⦁ suchość skóry;
⦁ obrzęki.

 
Leczenie chorych z Hashimoto nie zawsze jest konieczne. Nie potrzeba farmakologii jeżeli tarczyca jest niewielkich rozmiarów a TSH i FT4 są w normie. W przeciwnym razie konieczne jest wdrożenie tyroksyny lub/i trójjodotyroniny przez endokrynologa.

 
Jednym z przykrych objawów choroby Hashimoto może być nadmierne wypadanie włosów. Dzieje się tak z 3 głównych powodów:

 
⦁ Stan zapalny w organizmie może zaburzać procesy podziałowe w mieszkach włosowych;
⦁ U kobiet cierpiących na Hashimoto często obserwuje się wysoki poziom testosteronu;
⦁ Słabe krążenie krwi, przez co do mieszków włosowych dociera zbyt mało tlenu i substancji odżywczych.

 

Obecnie nie ma sposobu, który raz na zawsze wyeliminuje chorobę Hashimoto, dlatego chorzy powinni regularnie odwiedzać trychologa. Podczas wizyt kontrolnych można na bieżąco sprawdzać postępy terapii trychologicznej i dopasowywać ją do obecnego stanu włosów i skóry głowy. Początkowo postępowanie trychologiczne w wypadku wypadania włosów polega na intensywnej terapii, podczas której warto połączyć zabiegi z regularnym stosowaniem preparatów takich jak np. lotiony, ampułki i wzmacniające szampony. Po uzyskaniu dobrych efektów dopasowuje się częstotliwość kuracji w zależności od przypadku. Dzięki ścisłej współpracy trychologa i chorego można dojść do wyraźnego wzmocnienia włosów i zmniejszenia wypadania.

 

Brak komentarzy do wpisu