Ciemieniucha

Autor: Hair Medica
Utworzono: 21 czerwca 2017

Ciemieniucha dotyczy ponad połowy niemowląt i dzieci do 3 roku życia. Na główce pojawiają się żółte nawarstwione strupy. Zazwyczaj nie boli, nie piecze i nie swędzi.

Ciemieniucha to nic innego jak łojotokowe zapalenie skóry niemowląt i dzieci. Zmiany pojawiają się zazwyczaj bardzo wcześnie (2-10 tydzień życia), ale mogą pojawić się również u starszych dzieci. Czasami znikają samoistnie i nigdy nie wracająPrzyczyną pojawienia się ciemieniuchy u niemowląt najczęściej jest nadmierna produkcja łoju w wyniku oddziaływania androgenów, gdy poziom hormonów matki lub dziecka jest podwyższony, zakażenia grzybami drożdżopodobnymi (Candida albicans) skóry i przewodu pokarmowego.

Na owłosionej skórze głowy pojawiają się nawarstwione miękkie strupy łojotokowe na podłożu rumieniowym, towarzyszy temu intensywne złuszczanie. Pojawiają się tłuste, żółte łuski, które oblepiają włosy.  Ciemieniucha może trwać do kilku tygodni, czasami znika samoistnie i nigdy nie wraca. Jednak większość rodziców stara się pozbyć zmian na skórze dziecka. Jak najbardziej odpowiednią pielęgnacją można załagodzić pojawiające się zmiany.

JAK PIELĘGNOWAĆ?

Najważniejsze w pielęgnacji skóry, na której pojawia się ciemieniucha to nawilżanie i mycie łagodnymi szamponami. Ważne żeby łusek nie zrywać, może to doprowadzić do pojawienia się ran i infekcji wtórnej. W pielęgnacji warto spróbować myć częściej głowę, nawet co 2 dni to ułatwi rozmiękczanie łuski i usuwanie jej ze skóry za pomocą szczoteczki o bardzo miękkim włosiu.  Jeśli samo mycie nie pomaga można stosować oliwkę żeby ułatwić usuwanie łuski, lub wykonać domowy delikatny peeling np z płatków owsianych rozmiękczonych wodą.

Ważne! Nie należy wykonywać ostrych gotowych peelingów do ciała czy twarzy, peelingów kawowych, cukrowych czy z soli może to doprowadzić do podrażnienia i podrapania delikatnej skóry.

Jeśli domowa pielęgnacja nie pomaga warto skorzystać z produktów aptecznych lub trychologicznych przeznaczonych do tego problemu. Najlepiej jest udać się do trychologa lub dermatologa, w celu dobrania odpowiedniej pielęgnacji i wykluczenia innych chorób skóry, które mogą dawać podobne zmiany do ciemieniuchy.

Brak komentarzy do wpisu