DHT- co to takiego?

Autor: Hair Medica
Utworzono: 30 maja 2017

DHT- dihydrotestosteron jest hormonem androgenowym odgrywa kluczową rolę w procesie łysienia androgenowego, ale pełni również wiele innych istotnych funkcji w całym organizmie.

DHT powstaje w wyniku przekształcenia się testosteronu przez określone enzymy. Około 5% wolnego testosteronu jest konwertowane na DHT. Dihydrotestosteron jest szczególnie silnym androgenem, pięciokrotnie silniejszym niż testosteron. Przyłącza się do tych samych miejsc, co testosteron, ale z większą łatwością i pozostaje związany przez dłuższy okres czasu. DHT jest niezbędny do wzrostu włosów np brody, ale hamuje wzrost włosów na głowie. DHT uważany jest za jeden z głównych czynników związanych z etiologią łysienia androgenowego.

Jak wspomniano wcześniej, testosteron konwertuje do DHT w wyniku działania na niego enzymu. 5-alfa-reduktaza jest enzymem odpowiedzialnym za przekształcanie testosteronu w dużo silniejszy androgen, DHT. Jeśli w organizmie występuje wzrost 5-AR, nastąpi zwiększenie ilości testosteronu, która ulegnie przekształceniu w DHT, a co za tym idzie wzrost wypadania włosów.

Istnieją dwie wersje 5-alfa-reduktazy: typ 1 i 2. Typ 1 występuje głównie w gruczołach łojowych, typ 2 głównie występuje w obrębie układu moczowo-płciowego i mieszków włosowych. Typ 2 jest więc uważany za ważniejszy z tych dwóch w procesie wypadania włosów.

W łysieniu androgenowym w wyniku działania DHT mieszki powoli ulegają miniaturyzacji, a faza anagenowa włosów ulega zmniejszeniu. Miniaturyzacja powoduje, że włosy stają się coraz cieńsze z każdym kolejnym cyklem wzrostu. W końcu terminalne włosy są redukowane do włosia vellus-czyli krótkie, miękkie, jasne włosy.

Uważa się, że łysienie typu męskiego jest spowodowane genetycznie przenoszoną podatnością na inne prawidłowe poziomy krążących androgenów, w szczególności DHT. Bierze się również pod uwagę inne możliwe mechanizmy:

  1. zwiększone receptory DHT w mieszku,

  2. zwiększona produkcja lokalnego DHT,

  3. zwiększona wrażliwość na receptory androgenów,

  4. zwiększona ilość DHT jest wytwarzana gdzie indziej w organizmie i przybywająca przez krążenie, być może przez prostatę,

  5. zwiększony krążący testosteron, który działa jako prekursor DHT.

Ciągle trwają badania nad produktami, które będą utrudniać lub, odwracać wypadanie włosów. Kilka substancji już od dawna jest znanych, głównie ich działanie opiera się na inhibicji 5-alfa-reduktazy. W kolejnym artykule postaramy się przybliżyć kilka produktów, które mogą być wsparciem w terapii łysienia androgenowego.

Brak komentarzy do wpisu