Problemy skórne a niedobory witamin

Autor: Hair Medica
Utworzono: 21 czerwca 2017

Bardzo często w gabinecie trychologicznym spotykamy osoby z problemami skórnymi. Nie zawsze są to ciężkie choroby jak np łuszczyca. Bardzo dużo osób zgłasza się z delikatnym łuszczeniem naskórka w obrębie owłosionej skóry głowy, świądem, szczypaniem, przesuszeniem skóry głowy. Wiele tych objawów może mieć podłoże psychologiczne, może być wynikiem ogólnej choroby, może być również spowodowane nieodpowiednią pielęgnacją. Jednak takie problemy mogą być również spowodowane nieodpowiednią dietą a w konsekwencji niedoborami witamin. Witaminy mają ogromny wpływ na zdrowie i prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu, niedobory ale również nadmiar mogą przyczyniać się do poważnych problemów. Dla wielu problemów skórnych wsparciem może okazać się odpowiednia dieta lub suplementacja witamin.

Bardzo duże znaczenie ma witamina A- określana jako przeciwinfekcyjna i witamina wzrostowa, wpływa na ogólny wzrost organizmu, warunkuje prawidłowy rozwój i funkcjonowanie komórek skóry, ma wpływ na proces rogowacenia naskórka, regenerację skóry, zatrzymuje wodę w skórze,jej niedobór może powodować nadmierne złuszczanie, przesuszenie i pojawienie się łupieżu, co ważne nadmiar witaminy A również może nasilać suchość, powodować pękanie skóry.

Kolejną bardzo ważną rolę odgrywa witamina E- chroni skórę przed promieniowaniem UV, zabezpiecza przed tworzeniem się nadtlenków które mogą prowadzić do destabilizacji membran komórkowych i prowadzić do utraty wody przez naskórek, poprawia ukrwienie skóry, chroni warstwę tłuszczową naskórka, wspomaga leczenie wielu chorób skóry, niedobory powodują przedwczesne starzenie, rogowacenie, gorsze gojenie ran, nasilenie łojotokowego zapalenia skóry i zmian trądzikowych.

Witaminy z grupy B znane są z działania na włosy, ale również lipca ogromne znaczenie w prawidłowym funkcjonowaniu skóry. Witamina B2-ryboflawina uczestniczy w przemianach aminokwasów i lipidów, współuczestniczy z witaminą A w prawidłowym funkcjonowaniu skóry, niedobory mogą powodować stany zapalne na skórze, nasilać zmiany łojotokowe. Witamina B3(PP)- niacyna-wpływa na stan nawodnienia skóry, zmniejszając TEWL, reguluje proces złuszczania, niedobory powodują rumień i szorstkość skóry. Witamina B6, występuje w trzech postaciach biologicznie aktywnych: pirydoksolu, pirydoksalu, pirydoksaminy, najsilniejsze działanie wykazuje pirydoksal, który bierze udział w przemianie aminokwasów i kwasów tłuszczowych oraz metabolizmie komórek skóry, niedobory mogą prowadzić do powstawania stanów zapalnych na skórze, łojotoku. Witamina B7– witamina H (biotyna) bierze udział w syntezie keratyny, i substancji spajających komórki rogowe skóry, hamuje aktywność gruczołów łojowych, oraz reguluję gospodarkę lipidową skóry, niedobory prowadzą do powstawania stanów zapalnych, suchości, łuszczenia się skóry, nasilenia łojotoku

I na koniec wtaminy być może nie doceniane w dbaniu o zdrową skórę witamina D i K. Witamina D- odgrywa ważną rolę w całym organizmie, także w skórze, jej niedobór może przyczyniać się do pojawiania stanów zapalnych skóry, a nadmiar świąd. Witamina K- ze względu na jej ogromny wpływ na naczynia krwionośne, niedobory witaminy K mogą nasilać rumień, zaczerwienienie.

Początek uzupełniania niedoborów powinno zacząć się od zmiany diety. Suplementacja na własną rękę może zaszkodzić zamiast pomóc, a wprowadzenie zdrowych nawyków pozwoli wyeliminować problemy z niedoborami na zawsze.

Brak komentarzy do wpisu