Toczeń rumieniowaty

Utworzono: 30 maja 2017

Łysienie bliznowaciejące jest najbardziej przykrą odmianą łysienia. Jest to proces nieodwracalny, który jedynie można hamować. Jedna z chorób powodujących bliznowacenie jest toczeń.  Postać ogniskowa tocznia rumieniowatego jest to jedna z odmian tocznia skórnego. Zmiany skórne charakteryzują się występowaniem ognisk rumieniowo-naciekowych z obecnością rogowacenia mieszkowego, z dużą skłonnością do rozpadu.

Jak można leczyć takie schorzenie?

Pierwszym krokiem jest wizyta u specjalisty który postawi pewną diagnozę i rozpocznie leczenie. Glikokortykosteroidy miejscowe stosuje się przy wstępnym leczeniu. Stosowane są dwa razy dziennie w postaci maści lub kremu. Inhibitory kalcyneuryny są alternatywą dla glikokortykosteroidów miejscowych. Charakteryzują się dobrą skutecznością w leczeniu. Jeśli po 8-12 tygodniach leczenia zauważamy brak reakcji jest wymagana terapia systemowa. Preferencyjnie stosujemy leki przeciwmalaryczne. Preferowana jest hydroksycholina a efekt powinno się zauważać po 4-8 tygodniach.

Jeśli zbyt późno rozpoznamy chorobę niestety nie ma odwrotu. Jest szansa na odzyskanie włosów poprzez przeszczep mieszków włosowych, jednak taki zabieg można wykonać dopiero po roku od całkowitego ustabilizowania choroby oraz po konsultacji z chirurgiem.

Brak komentarzy do wpisu