Wpływ chemioterapii na włosy

Autor: Hair Medica
Utworzono: 12 lipca 2017

Spis treści:

Dlaczego chemioterapia powoduje wypadanie włosów? Chyba większości z nas nakrycie głowy w postaci chustki zawiązanej na potylicy i oraz dziecięcy wyraz twarzy uzyskany przez brak brwi i rzęs kojarzy nam się ze skutkami chemioterapii. Powszechnie wiadomo, że „po chemii wypadają włosy”, ale czy potrafisz wytłumaczyć, dlaczego tak się dzieje? 

Na początku należy wspomnieć, że przyczyną wypadania może być stres. Stres, który spowodowany jest chorobą samą w sobie i jej wyniszczającym charakterem. Jednak nie jest to jedyna przyczyna.Druga przyczyna wypadania włosów to chemia. Łysienie w terapii nowotworowej spowodowane jest stosowanymi cytostatykami.

Jak to się dzieje?

Średnio 80-85% komórek włosa znajduje się w ciągłej fazie podziału. Komórki włosa należą do grupy komórek najszybciej dzielących się. DNA komórek macierzy włosa jest niszczone przez cytostatyki, co skutkuje nieprawidłowymi podziałami lub ich zahamowaniem. Prowadzi to do powstawania wadliwego budulca włosa, który może skutkować całkowitym brakiem wzrostu włosa. ▶️Tego rodzaju łysienie obejmuje wszystkie włosy, łącznie z brwiami, rzęsami, włosami łonowymi.

Czy każda „chemia” powoduje łysienie?

Nie. Intensywność wypadania włosów jako skutek chemioterapii oraz to, czy wypadanie w ogóle następnej, zależy przede wszystkim od rodzaju zastosowanego leczenia. Najgorzej działa polichemioterapia, która jest terapią łączoną. Przykładowe substancje stosowane to altretamina, cisplatyna, karboplatyna, cyklofosfamid.  Jeśli masz wątpliwości, zapytaj lekarza o rodzaj zastosowanego chemioterapeutyku i jego skutki uboczne.

Łysienie spowodowane chemioterapia jest odwracalne.

Pierwsze oznaki przerzedzenia pojawiają się zwykle po 2-3 tygodniach od zastosowanego leczenia. Proces wypadania przebiega stopniowo.

Czy wraz z zakończeniem leczenia, włosy natychmiast przestają wypadać?

Nie. Wypadanie może utrzymywać się nawet do miesiąca po zakończeniu terapii, ponieważ leki i metabolity nadal znajdują się w organizmie, a więc działają na komórki.

Samoczynny odrost występuje zwykle po 5-6 tygodniach. Włosy odrastające bardzo często różnią się swoją barwą, grubością albo strukturą od naszych włosów sprzed zabiegu. Niekiedy po jakimś czasie wszystko wraca do normy, ale zdarza się również, że leczenie cytostatykami, zmienia nasze włosy nieodwracalnie.

Brak komentarzy do wpisu