Zaburzenia psychiczne a włosy.

Utworzono: 09 czerwca 2016

Silny stres, problemy emocjonalne, zaburzenia psychiczne mogą wywoływać telogenowe wypadanie włosów, skraca się faza wzrostowa włosów. Charakterystyczne w łysieniu telogenowym jest okres pomiędzy wystąpieniem czynnika wywołującego (np stres) a widocznym wypadaniem włosów. Istnieją również zaburzenia psychiczne, które powodują wypadanie włosów spowodowane czynnikami mechanicznymi. Czynniki traumatyzujące (m.in. depresja, przemoc, u dzieci rozstanie z rodzicem) mogą prowadzić do schorzeń, w których chory pod wpływem stresu, uczucia niepokoju wyrywa, ciągnie, obcina włosy, co przynosi choremu uczucie odprężenia, uspokojenia. 

Trichotillomania polega na uporczywym, niekontrolowanym przymusie wyrywania włosów. Dochodzi do wyrywania włosów z określonych obszarów skóry głowy czasem też z innym części ciała. W niektórych przypadkach chorzy wyrywają włosy lalkom, włókna z dywanów, sierść zwierzętom. Trichotillomania dotyczy częściej kobiet i dzieci do 10 lat.

Trichotillomania automatyczna, polega na nieświadomym wyrywaniu włosów, które jest poprzedzone uczuciem niepokoju, napięcia a wyrywanie włosów uspokaja.

Czasami wyrywaniu włosów towarzyszy przymus zjadania włosów, mówi się wtedy o trichofagii.

Trichotemnomania polega na kompulsyjnym obcinaniu lub goleniu włosów.

Trichodaganomania jest to schorzenie w którym chory odgryza włosy z różnych dostępnych miejsc,np długie włosy blisko twarzy czy włosy na przedramionach.

 Trichoteiromania chory pod wpływem stresu, napięcia czy strachu pociera włosy i drapie owłosioną skórę głowy, co powoduje utratę i widoczne uszkodzenie włosów.

Leczenie opiera się na psychoterapii i stosowaniu leków przeciwdepresyjnych.

Brak komentarzy do wpisu