Łysienie telogenowe

Utworzono: 07 października 2015

Zjawisko łysienia telogenowego zaliczane jest do najczęstszych przyczyn utraty włosów przez obydwie płcie. O łysieniu telogenowym mówimy, kiedy to zostają zaburzone fazy życia włosa. Objawia się to zaburzeniem ilościowym włosów żywych do martwych, tj. zaczynają dominować włosy w fazie telogenu (faza spoczynku włosa) czyli obumarłe. Wypadanie włosów jest spowodowane wydłużeniem fazy spoczynku włosa. Najważniejszym w tym procesie jest fakt, że mieszek włosowy nie zanika tak szybko. Łysienie telogenowe występuje przy procesie przewlekłej farmakoterapii, przy przewlekłych/ciężkich stanach zapalnych oraz przy zaburzeniach hormonalnych. Wówczas wypadanie włosów znacznie się nasila.

Jak żyje włos, czyli fazy cyklu włosa

Nasze włosy podlegają ciągłej, cyklicznej wymianie. Cykl wzrostu włosa tworzą dwie podstawowe fazy: anagen oraz telogen.

Faza anagenu to faza wzrostu, rozwoju zarówno korzenia jak i łodygi włosa. Kolejno mamy fazę telogenu, czyli fazę spoczynku włosa. W fazie telogenu dochodzi do obumierania korzenia włosa, zahamowania jego wzrostu, osłabiania aż w końcu do całkowitego wysunięcia się korzenia włosa z mieszka czyli do wypadnięcia. Faza anagenowa jest najdłuższą fazą dla rozwoju włosa.

Źródła naukowe podają, że ludzki włos na głowie żyje, rozwija się od 2 do 6 lat. U zdrowego 20-25-cio latka, w fazie anagenowej znajduje się około 90% włosów na głowie.

Normy trychologiczne podczas badania trychogramu oraz trychoskpoii dopuszczają od 10 do 15 % włosów w fazie telogenu. Faza spoczynkowo-regeneracyjna trwa tylko kilka tygodni.

Jakiekolwiek zaburzenia wnętrza naszych organizmów, tj zaburzenia hormonalne, ciężkie infekcje, stany zapalne, zatrucia farmakologiczne – zwiększają ilość włosów na głowie będących w fazie telogenu nawet do 40-80%. Wtedy to mamy do czynienia ze zjawiskiem łysienia telogenowego, które jest dostrzegalne gołym okiem dla każdego człowieka.

Łysienie telogenowe może swoim zasięgiem obejmować wszystkie włosy na głowie oraz na całym organizmie ludzkim (inne rejony ciała).

Dlaczego łysiejemy telogenowo?

Nasz wygląd zewnętrzny wskazuje na to jak się czujemy. Wygląd skóry, jej promienność, stan paznokci i blask włosów wskazuje na nic innego jak nasze wnętrze. Słowem czynniki zaburzające stan naszego zdrowia wpływają jednocześnie na nasz wygląd, a co za tym idzie stan włosów. Zaburzona równowaga ustroju może spowalniać fazę wzrostową włosa oraz powodować wypadanie włosów. Przyczyny łysienia telogenowego są wieloaspektowe.

Na łysienie wpływają zarówno kwestie dziedziczne jak i środowiskowe. Na szczęście w znacznej części przypadków oddziałujący negatywny czynnik jest jednorazowy/przejściowy/odwracalny. Włosy wypadają i następuje ich pełna regeneracja.

Najczęstsze powody występowania łysienia telogenowego:

  • stany trudne dla całego organizmu: poród, operacja,
  • urazy, wypadki,
  • czynniki stresowe,
  • niedobory żywieniowe, szczególnie anemia, niedobór wit D3, B12,
  • powikłania polekowe, pooperacyjne po znieczuleniu,
  • zaburzenia hormonalne (problemy z tarczycą, przysadką mózgową)
  • przewlekłe choroby układowe,
  • przewlekłe ostre infekcje.

  

OBECNIE WIZYTY DOFINANSOWANE Z PROGRAMU „ZDROWE WŁOSY”. ZAPRASZAMY.


– Idź do strony właściwego specjalisty w celu wyboru miasta i rezerwuj dofinansowaną wizytę online:

– Wybierz bezpośrednio miasto w którym chcesz umówić wizytę:

Więcej ...

– Rezerwuj dofinansowaną wizytę telefonicznie: (22) 82 99 420, kom. 799 036 777

Brak komentarzy do wpisu