Łysienie telogenowe

Utworzono: 07 października 2015

Zjawisko łysienia telogenowego zaliczane jest do najczęstszych przyczyn utraty włosów przez obydwie płcie. O łysieniu telogenowym mówimy, kiedy to zostają zaburzone fazy życia włosa. Objawia się to zaburzeniem ilościowym włosów żywych do martwych, tj. zaczynają dominować włosy w fazie telogenu (faza spoczynku włosa) czyli obumarłe. Wypadanie włosów jest spowodowane wydłużeniem fazy spoczynku włosa. Najważniejszym w tym procesie jest fakt, że mieszek włosowy nie zanika tak szybko. Łysienie telogenowe występuje przy procesie przewlekłej farmakoterapii, przy przewlekłych/ciężkich stanach zapalnych oraz przy zaburzeniach hormonalnych. Wówczas wypadanie włosów znacznie się nasila.

Jak żyje włos, czyli fazy cyklu włosa

Nasze włosy podlegają ciągłej, cyklicznej wymianie. Cykl wzrostu włosa tworzą dwie podstawowe fazy: anagen oraz telogen.

Faza anagenu to faza wzrostu, rozwoju zarówno korzenia jak i łodygi włosa. Kolejno mamy fazę telogenu, czyli fazę spoczynku włosa. W fazie telogenu dochodzi do obumierania korzenia włosa, zahamowania jego wzrostu, osłabiania aż w końcu do całkowitego wysunięcia się korzenia włosa z mieszka czyli do wypadnięcia. Faza anagenowa jest najdłuższą fazą dla rozwoju włosa.

Źródła naukowe podają, że ludzki włos na głowie żyje, rozwija się od 2 do 6 lat. U zdrowego 20-25-cio latka, w fazie anagenowej znajduje się około 90% włosów na głowie.

Normy trychologiczne podczas badania trychogramu oraz trychoskpoii dopuszczają od 10 do 15 % włosów w fazie telogenu. Faza spoczynkowo-regeneracyjna trwa tylko kilka tygodni.

Jakiekolwiek zaburzenia wnętrza naszych organizmów, tj zaburzenia hormonalne, ciężkie infekcje, stany zapalne, zatrucia farmakologiczne – zwiększają ilość włosów na głowie będących w fazie telogenu nawet do 40-80%. Wtedy to mamy do czynienia ze zjawiskiem łysienia telogenowego, które jest dostrzegalne gołym okiem dla każdego człowieka.

Łysienie telogenowe może swoim zasięgiem obejmować wszystkie włosy na głowie oraz na całym organizmie ludzkim (inne rejony ciała).

Dlaczego łysiejemy telogenowo?

Nasz wygląd zewnętrzny wskazuje na to jak się czujemy. Wygląd skóry, jej promienność, stan paznokci i blask włosów wskazuje na nic innego jak nasze wnętrze. Słowem czynniki zaburzające stan naszego zdrowia wpływają jednocześnie na nasz wygląd, a co za tym idzie stan włosów. Zaburzona równowaga ustroju może spowalniać fazę wzrostową włosa oraz powodować wypadanie włosów. Przyczyny łysienia telogenowego są wieloaspektowe.

Na łysienie wpływają zarówno kwestie dziedziczne jak i środowiskowe. Na szczęście w znacznej części przypadków oddziałujący negatywny czynnik jest jednorazowy/przejściowy/odwracalny. Włosy wypadają i następuje ich pełna regeneracja.

Najczęstsze powody występowania łysienia telogenowego:

  • stany trudne dla całego organizmu: poród, operacja,
  • urazy, wypadki,
  • czynniki stresowe,
  • niedobory żywieniowe, szczególnie anemia, niedobór wit D3, B12,
  • powikłania polekowe, pooperacyjne po znieczuleniu,
  • zaburzenia hormonalne (problemy z tarczycą, przysadką mózgową)
  • przewlekłe choroby układowe,
  • przewlekłe ostre infekcje.

Jak diagnozuje się łysienie telogenowe?

Chorobę rozpoznaje się w gabinecie trychologicznym. Po zebraniu wywiadu lekarskiego specjalista zwykle przeprowadza test chwytania. Polega on na złapaniu włosów w dłoń i pociągnięcia ich – w łysieniu telogenowym w ręce zostanie nam 10% lub więcej włosów. Wykonuje się go w gabinecie lekarskim, natomiast w domu można przeprowadzić test mycia, w którym liczy się włosy wypadające podczas brania prysznica. Czasami częścią diagnozy jest także biopsja skóry głowy, wskazująca, jaki procent włosów znajduje się obecnie w fazie obumierania.

W poszukiwaniu przyczyn nadmiernego wypadania włosów można dodatkowo wykonać badanie krwi. Łysienie może być bowiem spowodowane niedoborem składników odżywczych lub toczącej się choroby. Co ciekawe, schorzenie częściej występuje u kobiet. Nie jest dziedziczne.

Ile trwa łysienie telogenowe?

Jak wspomniano wyżej, na szczęście w większości sytuacji przypadłość ustępuje samoistnie. Trudno jednak określić, po jakim czasie można spodziewać się zaniku objawów łysienia telogenowego. Każdy przypadek jest inny, podobnie jak przebieg choroby i jej nasilenie. Najczęściej wzmożone wypadanie włosów rozpoczyna się po około 2-3 miesiącach po pojawieniu się czynnika wyzwalającego – dużego stresu, problemów hormonalnych, przemęczenia czy też choroby ogólnoustrojowej. Objawy obserwuje się przez kolejne kilka miesięcy, średnio od trzech do sześciu. Dłuższe występowanie symptomów sprawia, że chorobę klasyfikuje się jako przewlekłą.

Czy włosy po łysieniu telogenowym odrastają?

Tak i często robią to samoistnie, bez wspierania się żadnymi zabiegami, lekami czy specjalistycznymi kosmetykami. W wielu sytuacjach wyeliminowanie czynnika, który spowodował szybsze przejście włosów w fazę telogenową, ma kluczowe znaczenie w zatrzymaniu rozwoju choroby. Ze względu na to, że przyczyn łysienia jest tak wiele, zalecenia lekarza mogą znacznie się różnić w zależności od przypadku. Jeśli do wpadania włosów przyczynił się stres, należy doszukać się jego źródła. Jeśli “winnym” jest niedobór składników odżywczych, trzeba je uzupełnić. Jednakże, jak wspomniano wcześniej, łysienie telogenowe zwykle rozpoczyna się około trzy miesiące po wystąpieniu czynnika wywołującego. Wobec tego, jeśli impulsem było czasowe przemęczenie albo ciężka choroba, która już minęła, to nie będziemy szukali żadnych sposobów leczenia, bo nie jest to konieczne.

  

OBECNIE WIZYTY DOFINANSOWANE Z PROGRAMU „ZDROWE WŁOSY”. ZAPRASZAMY.


– Idź do strony właściwego specjalisty w celu wyboru miasta i rezerwuj dofinansowaną wizytę online:

– Wybierz bezpośrednio miasto w którym chcesz umówić wizytę:

Więcej ...

– Rezerwuj dofinansowaną wizytę telefonicznie: (22) 82 99 420, kom. 799 036 777

Brak komentarzy do wpisu